Van onze advocaat legitieme. Het Gerechtshof ’s-Hertogenbosch heeft enige tijd geleden uitspraak gedaan over een verzoek tot inzage van de volledige administratie van de erflater door de legitimaris.
De erfgenamen hebben alsnog de gehele administratie aan legitimaris in digitale vorm, pdf’jes, per e-mail ter beschikking gesteld, dus niet alleen beperkt tot het bewindsdossier. Dit bestand omvat 2.724 pagina’s en betreft scans van administratie uit een flink aantal ordners. In dit licht komt de vraag op wat het belang van legitimaris is bij het hoger beroep.
In de grief wordt opgekomen tegen de eerdere afwijzing. Dat is afgewezen voor zover het betreft het voorstel de relevante informatie naar een financieel rechercheur en de belastingdienst te sturen. Blijkens de grief, en ook overigens in het beroepschrift, wordt niet opgekomen tegen deze afwijzing.
Bij de grief heeft legitimaris geen belang want zij beschikt thans over de hele administratie althans heeft zij onvoldoende onderbouwd dat het standpunt van erfgenamen dat er niet meer administratie is, onjuist is.
Ter zitting heeft legitimaris zich beklaagd over de toegankelijkheid van aangeleverde stukken, zij wil de beschikking krijgen over de volledige administratie, althans de originele stukken kunnen doornemen.
Legitieme en verzoek tot inzage van de volledige administratie van de erflater.
De rechter oordeelt als volgt.
Naar het oordeel van de rechter heeft de legitimaris bij dit verzoek onvoldoende belang.
Zij kan het doen met de digitale versie. Zij kan niet van de erfgenamen verlangen dat zij de administratie ordenen, labelen, onderzoeken, enz. ten behoeve van het door haar te voeren verweer.
In de onderhavige tijd volstaat een digitale versie. Niet valt in te zien dat legitimaris daarin niet kan vinden wat uit het originele stuk wel blijkt.
Overigens hebben de erfgenamen zich bereid verklaard de ordners bij de notaris te deponeren, zodat specifieke stukken door de legitimaris kunnen worden geraadpleegd.
De legitimaris moet derhalve thans in voldoende mate in staat te zijn om haar verweer nader te kunnen onderbouwen. Dat het doorspitten van 2.724 pagina’s tijdrovend is moge zo zijn, maar dit is een gevolg van haar wens om de volledige administratie ter beschikking te krijgen.
De legitimaris stelt vervolgens dat de geleverde stukken niet compleet zijn. Een overzicht van ontbrekende stukken wordt evenwel niet gegeven. Overigens bestaan er geen aanwijzingen dat ontbrekende stukken wel bij de erfgenamen aanwezig zijn. In dit verband hebben zij opgemerkt dat erflater en erflaatster de administratie zelf hebben opgeschoond en dat zij niet meer kunnen tonen dan gedaan, dat geldt in het bijzonder ook voor de dagboeken van erflaatster.
Ter zitting is de rechter gebleken dat niet zijn gescand de stukken van de 24-uurszorg die erflaatster ontving (zij was Alzheimer-patiënte). Niet gebleken is van enige relevantie van deze stukken voor het onderzoek naar zwart geld.
Tot de niet overgelegde stukken behoren ook de fotoboeken. De legitimaris heeft ter zitting aangegeven ook daarover de beschikking te willen krijgen zodat zij kan nagaan wanneer erflater en erflaatster in het buitenland zijn geweest en waar.
Naar het oordeel van de rechter staat dit verzoek in te ver verband met het doel, het achterhalen van zwart geld. De erfgenamen hebben evenwel aangegeven de fotoboeken bij de boedelnotaris te willen brengen. De legitimaris kan dan foto’s van de foto’s en eventuele bijgeschreven teksten maken of de fotopagina’s zelf inscannen. Daarmee kan worden volstaan.
In de laatste grief vraagt de legitimaris de veroordeling om inzage te geven te versterken met een dwangsom.
De rechter acht daarvoor geen plaats nu in het geheel niet is gebleken, dat de erfgenamen relevante informatie hebben achtergehouden. Ook niet is geconcretiseerd welke specifieke, relevante informatie wordt achtergehouden.
Wilt u de gehele uitspraak bekijken? Klik dan hier.
Heeft u een vraag over de verdeling van een erfenis, over de legitieme of over het kindsdeel, over afgifte en inzage van bescheiden ter vaststelling van de legitieme of over informatieverstrekking in het erfrecht, belt u dan gerust onze advocaat legitieme op 020-3980150.